Informacje ogólne

Przy ulicy Starowiejskiej 51 znajduje się Niepubliczne Przedszkole Sióstr Felicjanek pod wezwaniem św. Józefa. W roku szkolnym 2016/2017, do przedszkola uczęszcza 84 dzieci w wieku od 3 do 5 lat z Beska i okolic.

Przedszkole ma już długa tradycję, zostało założone w roku 1883 wraz z przybyciem Sióstr Felicjanek do Beska. Przedszkole posiada 4 duże sale z łazienkami, gabinet logopedyczny oraz bezpieczny plac zabaw.

Pełna nazwa placówki brzmi: Niepubliczne Przedszkole Sióstr Felicjanek pod wezwaniem św. Józefa w Besku, organem prowadzącym przedszkole jest Zgromadzenie Sióstr św. Feliksa z Kantlicjo (Siostry Felicjanki) z siedzibą w Krakowie przy ulicy Smoleński 6. Obecnie obowiązki dyrektora w przedszkolu pełni siostra Barbara Dzięcioł.

W przedszkolu prowadzone są zajęcia w czterech grupach wiekowych. Przedszkole pełni funkcję wspierającą rodzinę w wychowaniu a jako placówka katolicka, przyjmuje za podstawę działania chrześcijański system wartości. Wychowanie w przedszkolu oparte jest na koncepcji człowieka jako osoby , w szczególności  na personalistycznej myśli pedagogicznej św. Jana Pawła II, która wyraża się w szacunku dla dziecka i Jego  niepowtarzalnej osobowości. Podstawowym celem przedszkola jest  wspieranie integralnego rozwoju dziecka.

W pracy z dziećmi realizujemy program wychowania przedszkolnego zatwierdzony przez MEN. Przedszkole buduje swój program dydaktyczno – wychowawczy w ścisłym porozumieniu z rodzicami, uzgadniając kierunek i zakres pracy wychowawczej z dzieckiem.

W przedszkolu prowadzone są również zajęcia dodatkowe: katecheza, rytmika, język angielski, zajęcia taneczne, oraz zajęcia z komunikacji werbalnej – stymulujące prawidłowy rozwój mowy, pomoc logopedyczna.

Rok przedszkolny rozpoczynamy i kończymy Mszą świętą dla dzieci i ich Rodziców.

W Przedszkolu organizowany jest szereg uroczystości stałych takich jak: Jesienny piknik, Dzień Edukacji, Pasowanie na przedszkolaka, Jesienny bal, Dzień niepodległości, Spotkanie ze św. Mikołajem, Kiermasz Bożonarodzeniowy, Wigilia przedszkolna, Kolęda przedszkolna, Jasełka, Dzień Babci i Dziadka, Bal Karnawałowy, Zimowa olimpiada sportowa, Powitanie wiosny, Kiermasz wielkanocny, Wiosenny konkurs recytatorski, Dzień Mamy i Taty, piknik rodzinny.

Raz w miesiącu dzieci uczestniczą w przedstawieniu teatralnym,  staramy się w miarę możliwości spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, dbając o bezpieczeństwo podopiecznych podczas zabawy, organizujemy również wycieczki autokarowe dla dzieci z całego przedszkola, których głównym celem jest poznanie najbliższej okolicy jak również wdrażanie dzieci do samodzielności.

Przedszkole pracuje  przez cały rok szkolny z wyjątkiem Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych oraz innych świąt ustawowych. Przedszkole nie pracuje również w miesiącu sierpniu. Terminy przerw ustalane są z organem prowadzącym i rodzicami.

Przedszkole pracuje w godzinach od 6.30 do 16.00 , w dni robocze od poniedziałku do piątku.